فرشاد محمدی، مؤسس تعاونی ماهیگیری با قلاب در ایران به «روزنامه دریایی سرآمد» می‌گوید:

به دنبال ساماندهی ماهیگیری با قلاب در کشور هستیم

گروه شیلات – مرجان کریمی – امروزه ماهیگیری و صید ماهی علاوه بر این که به یک صنعت تبدیل شده است، یک تفریح و ورزش سالم نیز می باشد. جالب است که بدانید این روز ها ماهیگیری با قلاب بسیار رایج شده است. گاهاً در اخبار رسانه ها و یا در رسانه های اجتماعی با خبرهای مواجه می شوید که کسی حتی یک بچه، ماهی خیلی بزرگی را به کمک قلاب صید کرده است! این موضوع چگونه ممکن است؟ آیا آن ها روش متفاوت تری را نسبت به بقیه به کار می‌برند و یا اینکه صرفاً از روی شانس و تصادف این امر میسر می‌گردد؟ شاید بیندیشید که ماهیگیری با قلاب، روش پیچیده‌ای نیست و هر کسی می‌تواند از پس آن بر بیاید، اما لازم است بدانیم که همین روش به ظاهر ساده، در صورت آموزش می‌تواند بسیار مؤثرتر و پربارتر اتفاق بیفتد و حتی در کشورهای پیشرفته، صیدهای ناشی از آموزش در رقابت‌هایی که با این موضوع برگزار می‌گردد، بسیار موفق تر ظاهر شده و متقاضی زیادی دارد.
آموزش صید با قلاب در کشور ما مانند بسیاری از کشورهای دیگر یک فعالیت تفریحی محسوب می شود و مثل بسیاری از فعالیت های تفریحی دیگر، آموزش آن جدی گرفته نمی شود، اما لازم است ذکر شود که یک سالی می‌شود که در ایران، تعاونی ماهیگیری با قلاب راه اندازی شده است به دنبال ساماندهی و آموزش حرفه ای صید با قلاب است. روزنامه دریایی سرآمد در این گفت وگو با فرشاد محمدی، مؤسس تعاونی ماهیگیری با قلاب کشور ایران هم صحبت شده است که در این رابطه نظر شما را به آن جلب می کنیم.اقتصاد سرآمد: درباره تعاونی ماهیگیری با قلاب کشور ایران بفرمایید.
فرشاد محمدی: این تعاونی با حمایت سازمان شیلات ایران تأسیس شده است. این تعاونی با اهدافی چون ترویج و تحکیم مشارکت های عمومی مردم و سازمان شیلات و ساماندهی ماهیگیری با قلاب ـ در کشور ما، افراد بدون علم و دانش ماهیگیری، ناخواسته خساراتی را به محیط زیست و ذخایر آبزیان وارد می‌کنند، شکل گرفته شده است.
تا به حال دو دوره کارگاه آموزشی برگزار شد. به دلیل تعداد بالای درخواست‌ها، سازمان شیلات برای آذرماه در هفتمين نمايشگاه بين‌المللي شيلات، آبزيان، ماهيگيري، غذاهاي دريايي و صنايع وابسته (۲۰۲۳ifex) هم یک کارگاه آموزشی دایر کرد که ورود برای عموم آزاد بود.
یکی از اهداف اصلی تعاونی، ایجاد اشتغال است، برای این‌که زمینه کاری در موضوع ماهیگیری بسیار گسترده است؛ یعنی می‌توان فعالیت اقتصادی و تجاری بزرگی داشته باشیم. ارگان های مانند سازمان شیلات، حفاظت محیط زیست، وزارت نیرو، جهاد کشاورزی با همکاری هم می‌توانند فرصت زیادی را در اختیار جامعه صیادان با قلاب بگذارند و رونق این حرفه را بیشتر کنند.
افراد باید برای استفاده از ادوات ماهیگیری آموزش دیده و با اصول و مبانی ماهیگیری آشنا شوند. مقوله مهمی که تا امروز اتفاق نیفتاده بود که شکر خدا تا به حال توسط تعاونی ماهیگیری با قلاب دو دوره آموزشی در این رابطه برگزار شده است و در ادامه در محل دائمی تعاونی این روند ادامه خواهد یافت. همچنین درخواست شده است که در تمام استان‌ها، این تعاونی یک نماینده و پایگاهی را داشته باشیم. با توجه به قولی که سازمان شیلات به ما داده است، ما هم مکاتبات اداری لازم را انجام دادیم و قرار شد تا این کار گسترش یابد.اقتصاد سرآمد: انگیزه شخص شما از راه اندازی این تعاونی را بفرمایید؟
فرشاد محمدی: خودم از کودکی ماهیگیری کردم، اما بر پایه هیچ گونه اصول و ضوابطی نبوده است. متوجه شدم که نیاز است تا این موضوع ساماندهی شود. هرجا که برای ماهیگیری مراجعه می کردم، می دیدم که افراد بدون ضابطه و قاعده و حتی با روش های نا مناسب ماهیگیری می کردند. با توجه به علاقه ای که به کشورم دارم، ضرورت آموزش ماهیگیری با قلاب را در کشور احساس کردم. این روش ماهیگیری تفریح پر طرفداری است و مخاطب زیادی هم دارد، ولی آموزشی برای آن در کشور وجود نداشته است و اصولی برای آن تعیین نشده است. وقتی با ماهیگیران در این باره صحبت کردم، آن ها هم فقدان آموزش و نبود شیوه های انتقال تجربیات ماهیگیری را به عنوان یک مسأله و مشکل مطرح می کنند. برای این اساس، تصمیم گرفتیم تا این مسأله را حل کنیم و در سال گذشته در ششمین نمایشگاه شیلات، شروع فعالیت این تعاونی کلید خورد و آن‌جا با رئیس محترم سازمان شیلات آشنا شدیم که حمایت های زیادی را از ما انجام دادند و خدا را شکر تا به امروز هم خوب پیش رفتیم.اقتصاد سرآمد: چه کشورهایی در دنیا، تجربه مشابه شما را دارند و در این کار موفق هستند؟
فرشاد محمدی: این کار اولین بار در کشور آمریکا انجام شده است. در ایالت فلوریدا، شرکت IGFA که یکی از شرکت های بزرگ ماهیگیری و ثبت رکورد است، انجام می شود. در کشور انگلیس هم یک شرکت که زیر مجموعه شرکت IGFA فعالیت می کند، این موضوع را پیش می برد.
شرکت IGFA متشکل از بازنشستگان سازمان شیلات  و سازمان محیط زیست آن کشورهاست. در این شرکت، دوره های آموزشی برگزار می‌شود و همچنین مسابقاتی بزرگ و پررقابتی را در قالب تورهای مختلف برگزار می‌کنند. ماهیگیری با قلاب، به لحاظ درآمدی جزء پنجمین رتبه درآمد در دنیا را دارد و یکی از پرطرفدارترین هم هست. کشور ایران سومین کشوری است که این دوره آموزشی را برگزار می‌کند.

اقتصاد سرآمد: در آسیا کشوری برای این کار اقدام نکرده است؟
فرشاد محمدی: کشورهای همسایه ما در این زمینه فعالیتی ندارند. اما در شرق آسیا ۷ کشور به صورت مشترک رشته ای به نام ماهیگیری ورزشی را در یک مکان مشخص راه اندازی کردند، ولی ماهیگیری تفریحی با قلاب، در آسیا، کشوری اقدام نکرده است.

اقتصاد سرآمد: سخن پایانی شما؟
فرشاد محمدی: امیدوارم مردم و مسئولان مانند آقای حسینی ـ رئیس سازمان شیلات ایران که دانش و تجربه زیادی در موضوع ماهی و ماهیگیری دارند، علاقه و حمایت خود را درباره ماهیگیری بیش از پیش افزایش دهند که در این صورت ماهیگیری در کشور جایگاه بسیار بهتری خواهد داشت. این مهم نیاز به مشارکت و حمایت جامعه ماهیگیران و مسئولان دارد که امیدوارم مشارکت و حمایت کنند.
پ.ن: روزنامه دریایی سرآمد آمادگی خود را برای کمک به توسعه فعالیت های تعاونی ماهیگیری با قلاب در ایران و همچنین اشاعه فرهنگ صحیح ماهیگیری با قلاب در کشورا را اعلام می‌کند.